eTwinning projesinde internet etiği

15.02.2011 10:19

 

e-Twinning Projesinde İnternet Etiği (Türkçe)

·         Profillerde, forumlarda, mesajlaşmalarda, herhangi bir etkinlikte, yarışma ve törenlerde konuyla ilgili olmadıkça firma, özel kurum tanıtımı yapılmamalıdır.

·         Projeye katılan kişiler tanıtımlarında profilini yeterince açıklamalı ve ortak aradığı kişinin profilini yeterince inceledikten sonra ortak olmaya davet etmelidir. Karşısındaki kişinin amacı ve niyeti iyi bilinmeli, ortak olmak istemeyen kişilere davet mesajları gönderilmemelidir.

·         eTwinning sayfasında görülen her kişiye ortaklık ve arkadaşlık mesajları yollanmamalıdır.

·         İl koordinatörlerinin ve UDS ekibi üyelerinin isimlerini vererek proje ortağı aranmamalıdır.

·         Kayıtlı olunan isimden başka bir isimle projeye kayıt olmaya çalışılmamalıdır.

·         Öğrencilerin isimleri sadece twinspace alanında belirtilmeli, twinning diaries, ya da twinning blog gibi diğer alanlarda öğrencilerin isimleri belirtilmemelidir. Ortak aranılan kişide çalışma grubu olarak öğrencilerin yaş gruplarına dikkat edilmelidir.

·         Teachers Room bölümü genel konuları konuşmak için kullanılır, ortak aramak için kullanılmamalıdır.

·         Bilgiler doldurulurken ve mesaj yollanırken bilgiler İngilizce dili açısından yeniden kontrol edilmelidir.

·         Bilgilerin ve projelerin Türkçe olması durumunda karşıdaki kişinin anlayamayacağı dikkate alınarak bilgilerin dikkatli yazılması gerekmektedir.

·         Projeye eklenecek resimler proje ile ilgili olmalıdır, proje ile ilgisi olmayan resimler eklenmemelidir.

·         Birden fazla kişiye aynı mail atılmamalıdır.

·         Gruplar amacı dışında kullanılmamalıdır.

·         Ortak bulmak için gruplar oluşturulmamalıdır.

·         Comenius ortağı aramak amacıyla öğretmenlere ortak olma mesajları atılmamalıdır.

·         Proje yapan iki okulun mesajlaşmalarına dahil olup ilgisiz yorum ve tekliflerde bulunulmamalıdır.

·         Kişisel bilgiler, özel bilgiler ve e-posta adresleri teacher's room gibi ortak alanlarda başka kişilere verilmemeli, karşısındaki kişilerden almak için tekliflerde bulunulmamalıdır.

·         Kişisel bilgiler, özel bilgiler ve e-posta adresleri gruplarda (teacher's room gibi) vermemeli, Kişisel mail ve mesajlaşmalar portal içerisinde mailbox mesajlaşma bölümünden yapılmalıdır.

·         İstenen kişisel bilgiler doğru yazılmalı, sahte, yanlış bilgi verilmemelidir.

·         Diğer öğretmenleri rahatsız edecek şekilde ısrarcı tavırlardan kaçınılmalıdır.

·         Arkadaş bulmak için proje ortağı aranmamalıdır.

·         Uygunsuz ifadeler içerecek mail adresleri alınmamalıdır.

·         Sorunların çözümünde öncelikle il koordinatörleri ile iletişime geçilmeli, çözülemeyen durumlarda UDS ile iletişime geçilmelidir. Kesinlikle CSS ile irtibat kurulmamalıdır.

·         eTwinning projesine ortak ararken birden fazla, gelişigüzel, sürekli mesajlar atılmamalı, karşıdan talep varsa gerektiğinde mesaj gönderilmelidir.

·         Mesajlar uzun olmamalı ve gereksiz ayrıntılar içermemeli, az, öz ve ne istediğini kısaca içeren cümlelerden oluşmalıdır. Aynı mesajlar ASLA tekrar tekrar gönderilmemelidir.

Güzel Ülkemizdeki düşünen, sorgulayan, üreten, eleştiren ve teknolojiyi kullanan öğretmen ordumuzun birer üyesi olan sevgili öğretmen arkadaşlarımızın bu kurallara uyacağını biliyor, dünyanın en öğrenmeye ve paylaşmaya hazır varlıkları olan gözbebeğimiz öğrencilerimiz ile birlikte nice başarılı projelere imza atacaklarına yürekten inanıyoruz. Türkiye Ulusal Destek Servisi olarak bir telefon kadar yakınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

 

Sevgivesaygılarımızla.

Türkiye UDS